Fogfájás - Hermesz Dental https://www.hermeszdental.com/fogfajas/ Mon, 10 May 2021 05:07:12 +0000 hu hourly 1 Így előzze meg a fogszuvasodást egyszerűen! https://www.hermeszdental.com/fogszuvasodas/ Tue, 26 Nov 2019 07:31:53 +0000 https://www.hermeszdental.com/?p=1728 A fogszuvasodás tünetei, fogszuvasodás megelőzése, fogszuvasodás kezelése. Nézze meg, mit kell tudni a fogszuvasodásról!

The post Így előzze meg a fogszuvasodást egyszerűen! appeared first on Hermesz Dental.

]]>
Önnek is sok gondja akad a fogaival, azonban tart a fogorvosi rendelőktől?

Most bemutatunk pár házi praktikát, amellyel könnyedén megelőzhető a fogszuvasodás kezelése, avagy kialakulása.

A fogszuvasodás tünetei – minden, amit tudni érdemes

Fogászati eszközök nincs rájuk szükség, ha megelőzi a fogszuvasodást

A fogszuvasodás tulajdonképpen a fognak azt a rothadását jelenti, amely a kívüli szövetektől egészen a fog belseje felé halad, ezáltal lyukat okozva.

A páciensek ilyenkor általában erős fájdalomra szoktak panaszkodni. Ugyanis a beteg fogak könnyen  begyulladhatnak, sőt, később, ha nem kezelik megfelelően, teljesen el is veszítheti őket gazdájuk.

Kevesen tudják, hogy ezt a folyamatot még időben vissza lehet fordítani a megfelelő módszerekkel.

A kezdetleges jeleket gyorsan észre lehet venni, ugyanis a fogunkon megjelenik a jól ismert feketeség és a hozzá járuló apró fájdalom. Ilyen esetben egyből fel kell keresni fogorvosunkat, aki be fogja tömni a fogat, ezzel gátolva a szuvasodás tovább terjedését..

3 praktika a fogszuvasodás elkerülésének érdekében

A házi praktikák a legtöbb esetben beválhatnak, azonban ha fogaink nagyon érzékenyek, nem biztos, hogy hatással lesznek.

Lényegében 3 olyan dolog van, amit érdemes kipróbálni a fogszuvasodás megelőzésének érdekében. Ezek az alapos szájhigiénia fenntartása, a megfelelő vitaminok szedése, valamint a fogorvos általi rendszeres tisztítás és vizit.

Természetes dolognak tűnhet, hogy a rendszeres szájhigiénia megléte nélkül nem előzhetjük meg a lyukas fogak kialakulását. Azonban nem mindenkinek egyértelmű, hogy ez nem csak a napi kétszeri fogmosást jelenti, hanem a szájvíz, valamint a fogselyem aktív használatát is.

Emellett jó, ha szedünk vitaminokat, ugyanis ez fokozhatja a nyáltermelést, amely könnyen legyőzheti a szájban megtelepedni kívánó baktériumokat.

Ami pedig senkinek sem fog megártani az nem más, mint a fogorvosunkkal alkalmanként elvégzett teljes körű fogtisztítást.

Tényleg hasznos a házi praktika a kezdetleges lyukasodó fogakra?

Természetesen meg tudjuk előzni a fogaink szuvasodását, ha elég figyelmet fordítunk a fogmosásra, valamint a szájhigiéniára.

Azonban azt ne feledjük, hogy nem feltétlen tudjuk házi praktikákkal visszafordítani az elkezdődött folyamatot. A már lyukas fog gyógyítására pedig semmilyen házi fortély nincsen.

Ilyen esetekben fogorvoshoz kell fordulnunk, viszont nem kell attól tartanunk, hogy bármilyen komplikáció léphetne fel, ugyanis egy teljesen mindennapi, rutin beavatkozásról van szó.

Az orvosunk rendszerint egy teljesen átlagos tömést fog elvégezni, amihez egy hatásos, érzéstelenítő injekciót is kaphatunk.

A fogtömés menete lépésről-lépésre

A fogtömés mindenki életében egy kényelmetlen helyzet képében él. Ennek főleg az az oka, hogy mindenki hallja a fúró kellemetlen hangját miközben az orvos a szájukban dolgozik.

A fogtömés viszont közel sem ennyiből áll. Először is el kell távolítani a szuvas részeket a fogorvosi fúróval, hogy meggátoljunk a tömés alatti tovább terjedést.

Ez után előkészítik a fogat a tömésre, különböző folyadékokkal, ragasztóval, valamint egy alábélelő kompozitot is el kell helyezni a vájatba.

Az utolsó lépésben a már meglévő tömést belehelyezik a lyukba, majd kicsit csiszolva azt, a megfelelő méretre alakítják.

Így az nem tud kiesni, és a rágásban sem fogj zavarni a pácienst.

hogy az a lépésekből is látszik, nem kell a kezeléstől tartanunk, hiszen egy lépes sem olyan, ami nagyobb fájdalmat, vagy maradandó károsodást tudna okozni, ellenben a szuvasodással.

Régóta keres, de nem talál megfelelő rendelőt Győr-Moson-Sopron megyében?

Feltéve, hogy amit Ön szeretne az egy fogtömés Sopronban: akkor engedje meg, hogy ajánljuk magunkat!

Sopron körzetében már évek óta működik közkedvelt fogászatunk, a Hermesz Dental, ahol naponta számos fogtömést végezünk. Érdemes hát meglátogatni minket ilyen probléma esetén.

Ha lyukas fogakkal küzd, akkor feltétlenül látogasson el hozzánk, hiszen az első konzultáción – amennyiben nem szükséges röntgen felvételt készíteni – még csak fizetnie sem kell. De még ezt a röntgen árát is megúszhatja, erről részletesebben itt olvashat: Szájvizsgálat

Ha felkeltettük érdeklődését, kérjen időpontot most!

The post Így előzze meg a fogszuvasodást egyszerűen! appeared first on Hermesz Dental.

]]>
Minden, amit a bölcsességfog műtétről tudni érdemes https://www.hermeszdental.com/bolcsessegfog-mutet/ Thu, 22 Aug 2019 07:55:18 +0000 https://www.hermeszdental.com/?p=1537 A bölcsességfog műtét legfontosabb tudnivalóit gyűjtöttük össze ebben az írásban. Arra is kitérünk, milyen szabályokat kell betartani a műtét után.

The post Minden, amit a bölcsességfog műtétről tudni érdemes appeared first on Hermesz Dental.

]]>
Ön is olyan fiatal felnőtt, akinek a bölcsességfog növekedése nagy fájdalmakat okoz? Szinte már nem is tud rágni, tünetmentesen elfogyasztani az ételét? Ilyen esetben ne féljen a műtéti beavatkozásba belevágni!

Az alábbi cikkünkben részletese ismertetni fogunk minden olyan tényezőt, amely egy bölcsességfog műtét során felmerülhet.

A bölcsességfog jellemzői

A nevét valószínűleg onnan kapta, hogy a többi foghoz képest csupán hosszú évekkel később fejlődik ki, leginkább csak felnőttkorban. Tulajdonképpen ez a 8. fog, amely a legutolsó helyen nő ki, illetve ez rendelkezik a legnagyobb mérettel is egyben.

A szerepét tekintve semmilyen különleges posztot nem tölt be. Van akinek élete során egyetlen bölcsességfoga sem nő ki, azonban ez semmiféle hátrányt nem jelent.

Mégis mikor merülhet fel egy bölcsességfog műtét?

A fog növése során felmerülő problémák

Számos olyan probléma merülhet fel a bölcsességfog növekedése során, amellyel a birtokosának nagy fájdalmakat okozhat.

A leggyakoribban előforduló probléma, amikor a fog kinő, azonban az íny rajta marad, így közöttük egy úgynevezett tasak alakul ki. Ezekben általában megülepszenek a baktériumok, így okozva komoly gyulladásokat.

Sok esetben fordul még elő, hogy a kialakulóban lévő fog miatt eltolódik akár az egész fogsor. Ennek csak műtéti beavatkozással, a fog eltávolításával lehet véget vetni.

Ritka esetekben a fog állkapocscsonti növekedése miatt bekövetkezhet az is, hogy ciszta alakul ki.

Mi lehet a megoldás az égető problémára?

Kétféle gyógymód létezik a fájdalommal járó kellemetlenségeket okozó fog eltávolítására: a műtét, valamint a foghúzás.

Ezekkel a módszerekkel szabadulhat meg a bölcsességfogától

Az alábbi fogászati kezelések jöhetnek szóba:

A bölcsességfogak húzása: Ez a fajta fogorvosi beavatkozás teljesen általánosnak számít, akár csak a fogtömés, a fogkőleszedés, valamint a gyökérkezelés. Azonban a húzás csak akkor hajtható végre, ha a fog teljesen kifejlődött, nem ferde, valamint íny sem fedi.

A húzás az esetek többségében könnyedén végre hajtható pár érzéstelenítő injekcióval, és egy fogó segítségével, mivel a bölcsességfog gyökere nem túl erős.

Mik a foghúzás utáni teendők egész pontosan?

A bölcsességfog kihúzása után rendkívül fontos, hogy pár napig teljes mértékben kerüljük el az emelést, és hajolgatást. Ezzel párhuzamosan pedig mellőzük az alkoholos italokat, a dohányzást, illetve a csípős, fűszeres ételek fogyasztását.

Fogmosáskor ne köpjünk erőteljesen a vérömleny miatt, mely a fog helyét védi. Helyette, inkább csak folyassuk ki lágyan a vizet, szájvizet a szánkból.

Legalább két napig, feltétlenül kerüljük el a fog helyének sikálását a fogkefénkkel. Azonban ügyeljünk a szájvíz rendszeres alkalmazására.

Bölcsességfog műtét

Bölcsességfog műtét

A műtéti beavatkozás: Műtéti beavatkozásra már több esetben lehet szükség, általában, ha a fog nem képes teljesen kinőni, esetleg az íny alatt okoz kellemetlenséget.

A műtéti tervek után érzéstelenítik a pácienst, majd az ínyt felvágva feltárják a fogat. Ezek után vagy darabokra vágva, vagy egészben kiemelik azt. Csak ezt követően tudják kitisztítani és fertőtleníteni a sebet, majd összevarrni a fogínyt. Teljesen fájdalommentesen!

Műtét utáni szabályok, amiket fontos betartani

Fontos megemlíteni, hogy a műtét után vannak egyes szabályok, amelyet a páciensnek a maga érdekében, be kell tartania.

Az érzéstelenítő hatása alatt, a bölcsességfog műtét utáni evést, ivást, teljesen ki kell zárnia, ugyanis könnyen elharaphatja a száját. Szélsőséges esetben pedig akár fulladásos baleset is bekövetkezhet.

Érdemes könnyű ételeket fogyasztania, mert a rágás komoly fájdalmakkal járhat, főként amíg ki nem szedik a varratokat. Érdemes kerülni a tej és tejtermékek fogyasztását is!

Végezetül pedig nagy figyelmet kell, hogy fordítsunk a szájhigiéniára, ugyanis könnyebben gyógyul a seb, ha napi rendszerességgel fertőtlenítve van.

Részletesebb, átfogóbb képet szeretne kapni a bölcsességfog műtétről? Ez esetben, kérem keressen minket bizalommal az elérhetőségeink egyikén. Had segítsünk a folyamat gyors, gondmentes lebonyolításában!

The post Minden, amit a bölcsességfog műtétről tudni érdemes appeared first on Hermesz Dental.

]]>
Mire figyeljen gyökérkezelés után? https://www.hermeszdental.com/gyokerkezeles-utan/ Mon, 29 Apr 2019 06:22:30 +0000 https://www.hermeszdental.com/?p=1488 Fogainkat mindennapos, intenzív igénybevételnek tesszük ki. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy megfelelően viseljük gondjukat – ám sajnos óhatatlan, hogy a legnagyobb figyelem ellenére is szükségessé válhat olykor a fogászati beavatkozás. A gyökérkezelés az egyik legmegbízhatóbb módszer akkor, ha nem szeretnénk végleg elbúcsúzni sérült vagy gyulladt fogunktól – a gyökérkezelés után azonban tanácsos a következő javaslatokat […]

The post Mire figyeljen gyökérkezelés után? appeared first on Hermesz Dental.

]]>
Fogainkat mindennapos, intenzív igénybevételnek tesszük ki. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy megfelelően viseljük gondjukat – ám sajnos óhatatlan, hogy a legnagyobb figyelem ellenére is szükségessé válhat olykor a fogászati beavatkozás. A gyökérkezelés az egyik legmegbízhatóbb módszer akkor, ha nem szeretnénk végleg elbúcsúzni sérült vagy gyulladt fogunktól – a gyökérkezelés után azonban tanácsos a következő javaslatokat szem előtt tartani.

Gyökérkezelés után

Gyökérkezelés: fogászati eszközök

Természetes, ha a gyökérkezelés után lüktető fájdalmat érzékelünk az érintett területen, vagy érzékeny a fog, amin a beavatkozást végezték. Tapasztalhatunk ilyenkor fájdalmat és duzzanatot akkor is, ha a gyökérkezelést megelőzően nem volt különösebb panaszunk: a baktériumok elszaporodhatnak a beteg fogban, és ezzel gyulladást okozhatnak, vagy bejuthat a kezelt fogba fertőzött törmelék is – ebben az esetben újbóli ellátásra van szükség.

A statisztikai adatok szerint Magyarországon a gyökérkezelések 90-95%-a sikeres, és nem igényel hosszú távú ellátást a páciens.

Gyökérkezelés után meddig fáj a fog?

Mivel az érintett fogat, illetve annak környékét megviseli a beavatkozás, gyakori, hogy a kezelés után is fájdalmakra panaszkodik a páciens. Bár ez rövidtávon valóban nem kellemes, hosszútávon mindenképpen megéri, hiszen a gyökérkezelés a fogat teljes mértékben képes visszaállítani eredeti funkciójának megfelelően, és akár több tíz évre megóv minket a további kellemetlenségektől és persze a fájdalomtól is.

A kezelt fog és környéke néhány napra biztosan érzékennyé válik, ezt azonban kiválóan mérsékelhetjük a fogorvos által felírt, illetve a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal egyaránt. Az érintett terület napról napra kevésbé fog fájni, végül teljesen elmúlik a zavaró érzés. Előfordulhat, hogy a kezelés után duzzanatot tapasztalunk az arcon, azonban ez 2-3 napon belül optimális esetben teljesen elmúlik. Amennyiben a duzzanat hosszabb ideig megmarad, úgy mindenképpen szükséges az újbóli ellátás a szakrendelőben.

Mikor lehet enni gyökérkezelés után először? Mit ehetünk ilyenkor?

A gyökérkezelt fogat mindenképpen kímélnünk kell ahhoz, hogy a beavatkozás eredményes legyen, és hogy ne okozzunk magunknak újabb fájdalmat. Fontos, hogy a kezelt fogtól tartsuk távol az ártó behatásokat, máskülönben lassíthatjuk a gyógyulás folyamatát, esetleg újabb kezelésre szorulhatunk. Kerüljük a rágós élelmiszereket, mint a gumicukor, a karamell, stb., csakúgy, mint a ropogós ételeket, mint a csipszek, ropik, stb.

A kezelés után addig semmiképpen se étkezzünk, amíg el nem múlik teljesen az érzéstelenítő hatása. Ezután is csak óvatosan, a kemény illetve ragacsos ételeket kerülve, fogyasszunk puha, rágást alig igénylő étkeket, és fontos, hogy a kezelt területtel ellentétes oldalon rágjunk.

Mikor lehet inni a kezelés után először?

A folyadékbevitel kérdése még az evésnél is fontosabb. Ez nagyban hozzájárul a gyógyulás folyamatához, hiszen a regenerálódáshoz elengedhetetlen a megfelelő vérkeringés. A kezelést követően ezért 1-2 órával már bátran fogyaszthatunk folyadékot, ez azonban kizárólag tiszta víz legyen, vagy szénsavmentes ásványvíz! Sokat teszünk a gyógyulásunk érdekében, ha eleinte szívószálat használunk, ezzel is kímélve az igénybe vett területet.

A gyökérkezelés után minden esetben óvakodjunk a fokozott fizikai megterheléstől: a sportot vagy a fizikai munkát hanyagoljuk egy rövid időre. Fokozottan ügyeljünk arra is, hogy testünket – különösen arcunkat, fejünket – ne érje még kisebb ütés sem! Vásároljunk új fogkefét, ezzel is kerülve a fertőzött eszközök használatát. Ugyanúgy mossunk fogat, mint korábban: a napi kétszeri fogmosás és az egyszeri fogselyem-használat továbbra is ajánlott. Az érintett területre is fordítsunk figyelmet: óvatos mozdulatokkal, puha sörtéjű kefével tisztítsuk meg a gyökérkezelt fogat, ügyelve arra, hogy ne lazítsuk ki a tömést a helyéről.

Alkalmazzunk szájvizet is minden fogmosás után.

Ha Önnek is gyökérkezelésre van szüksége, jöjjön el hozzánk! Vegye fel velünk a kapcsolatot, egyeztessen időpontot munkatársunkkal – tapasztalt szakembereink készséggel várják jelentkezését rendelőnkben. Próbálja ki Ön is magas színvonalú ellátásunkat!

The post Mire figyeljen gyökérkezelés után? appeared first on Hermesz Dental.

]]>
Bölcsességfog fájás esetén mit kell tenni? https://www.hermeszdental.com/bolcsessegfog-fajas/ Sun, 14 Apr 2019 07:43:57 +0000 https://www.hermeszdental.com/?p=1467 A bölcsességfog előbújásának fogalma legtöbbünknek ismert, sokan már akkor is felszisszenünk, ha másoktól meghalljuk. Ez a fog jellemzően 18-25 éves kor között bújik ki az állkapocs leghátsó részében, rendeltetése szerint teljes értékű rágófog. Gyakran igen fájdalmas folyamat, mire elnyeri végleges helyét a szájban, ennek pedig több oka is lehet.

The post Bölcsességfog fájás esetén mit kell tenni? appeared first on Hermesz Dental.

]]>
A bölcsességfog előbújásának fogalma legtöbbünknek ismert, sokan már akkor is felszisszenünk, ha másoktól meghalljuk. Ez a fog jellemzően 18-25 éves kor között bújik ki az állkapocs leghátsó részében, rendeltetése szerint teljes értékű rágófog. Gyakran igen fájdalmas folyamat, mire elnyeri végleges helyét a szájban, ennek pedig több oka is lehet.

Mit tegyünk hát, ha kínzó bölcsességfog fájás gyötör?

Bölcsességfog fájás ellen mit lehet tenni?

Hiába a kellemetlen, esetenként kínzó fájdalom, nem minden esetben indokolt a bölcsességfog eltávolítása. A legjobb, amit tehetünk ilyenkor, hogy felkeressük a fogorvost, és szakvéleményt kérünk fogunk helyzetéről az állkapocsban, melyet a fogászaton tudnak megállapítani röntgen vizsgálat segítségével, súlyos esetben CT segítségével. Gyakori, hogy maga a fog olyan pozícióban helyezkedik el, hogy előbújása nem lehetséges – ekkor műtéti úton szabadulhatunk meg tőle.

Ha viszont meg lehet tartani ezeket a fogakat a szakvélemény szerint is, akkor bizony meg is kell: ilyenkor a fogorvos segít az íny megnyitásával a csíráknak, hogy megfelelően tudjanak fejlődni, ezzel is támogatva, hogy minél kevesebb fájdalom kísérje a folyamatot.

Praktikák bölcsességfog fájás esetére

Ha a fogászaton is a bölcsességfog megtartását javasolták, alkalmazzuk bátran a következő praktikák bármelyikét a fájdalom csillapítására, és legyünk türelemmel.

Vény nélkül kapható belsőleges fájdalomcsillapítókkal sokat tehetünk azért, hogy minél könnyebben vészeljük át ezt a nehéz időszakot. Válasszunk ibuprofen vagy paracetamol tartalmú gyógyszert a fájdalom enyhítésére, és a javaslatnak megfelelően alkalmazzuk rendszeresen, amíg az állandó fájdalom alább nem hagy. Bármennyire is megnehezíti napi teendőinket ez a kimondottan kellemetlen érzés, sose lépjük túl a gyógyszer szedésekor az ajánlott mennyiséget!

A köztudatban ugyan kevéssé ismert tény, de gyakran fordul elő, hogy a nem megfelelő szájhigiénia miatt begyullad a bölcsességfog környéke. A felgyülemlett lepedék és a megtelepedett baktériumok könnyedén okozhatnak kínzó panaszokat – gyakran azért nem tisztítjuk alaposan a bölcsességfog területét, mert érzékeny, ezzel pedig többet ártunk, mint amennyit használunk, a fájdalom pedig egyre erősebbé válik. Jelentősen könnyíthetünk helyzetünkön, ha külön erre a célra szerzünk be egy úgynevezett egycsomós fogkefét. Ezzel könnyebben érhetjük el a kritikus részeket, és alaposabb tisztítást végezhetünk a növekvő bölcsességfog felületén is.

Az egyik legkézenfekvőbb fájdalomcsillapítási módszer, ha külsőleg jegeljük az érintett területet. Nagyon fontos, hogy sose közvetlenül a fogon alkalmazzuk ezt az egyszerű praktikát, hiszen akár súlyos sérüléseket is szerezhetünk így, melyek további kezeléseket is igényelhetnek, a fertőzésveszélyről nem is beszélve.

Használjunk egy jégakkut arcunkon, így nem csak zsibbasztó hatását élvezhetjük a helyi fájdalomcsillapításnak, de a hűvös hőmérséklet gyulladáscsökkentőként is jó szolgálatot tehet a makacs bölcsességfog növekedése során.

Kifejezetten ügyeljünk arra, hogy maximum negyed óráig tartson egy jegelés, amit minden alkalommal legalább egy 15 perces szünet követ. A hosszan tartó hideg hatására roncsolódhatnak a szövetek!

Ha az Ön bölcsességfogával is problémák merültek fel, keresse bátran rendelőnket! Vegye fel a kapcsolatot rendelőnkkel, és kérjen időpontot kollégánktól – szakembereink készséggel várják Önt is!

The post Bölcsességfog fájás esetén mit kell tenni? appeared first on Hermesz Dental.

]]>